Damian Banasiak

nauczyciel historii, historii i społeczeństwa oraz wiedzy o społeczeństwie

Jestem historykiem z pasji i wykształcenia. Zawsze uwielbiałem odkrywać przeszłość, poznawać emocje i uczucia towarzyszące naszym przodkom na co dzień. Staram się zrozumieć epokę, okres, wydarzenie. Zdecydowanie większą wagę przykładam do skutków jakie wydarzenie ze sobą niesie niż do daty czy osób biorących w nim udział. Takie właśnie podejście do historii staram się przekazywać swoim uczniom. Dążę do zrozumienia – nie do opanowania dat i nazwisk. Ważne są dla mnie umiejętności historyka pozwalające krytycznie spojrzeć nie tylko na źródła z przeszłości, ale również na otaczający nas świat. Wszystko to, co przenieść można z lekcji do przyszłej praktyki zawodowej i codzienności.

Choć od początku marzyłem o przekazywaniu wiedzy i umiejętności moja droga do szkoły wcale nie była prosta. Ukończywszy Uniwersytet Warszawki kilka lat spędziłem w korporacji, zjeździłem pół Polski, by wrócić z nowymi doświadczeniami do tego, co od lat robić chciałem.

Historia jest moją największą pasją. Zgłębiam meandry historii społecznej PRL-u, średniowiecza i starożytnego Rzymu. Chodzę po górach, majsterkuję. Wszystko to ustępuje jednak miejsca zabawie z synkiem, któremu poświęcam każdą wolą chwilę. Cała reszta gdy śpi.